Sprievodca výberom plechových diskov

Vlastníte len jedny pneumatiky a disky? Keďže nutnosťou je „veľké prezúvanie“ dva krát ročne, nemali by ste si kúpu druhej sady pneumatík a diskov nechať na poslednú chvíľu. Tak, ako sa letné pneumatiky vymenia za zimné pneumatiky a naopak, občas je nutné vymeniť i disky. Ak ste sa rozhodli pre plechové disky, no neviete si rady s výberom, pomôže Vám tento sprievodca výberom plechových diskov.

Dôležité údaje

Pri výbere plechových diskov je nutné mať poruke technický preukaz vozidla. Údaje v technickom preukaze sa musia zhodovať s parametrami diskov. Dôležité je sledovať tieto ukazovatele:

  • Priemer disku. Ide o údaj v mieste, kde pneumatika sedí na kolese. Je uvádzaný v palcoch, pričom jeden palec je 2,54 cm. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že čím väčšie vozidlo, tým väčší priemer diskov.
  • Šírka disku. Tento údaj je takisto udávaný v palcoch a jedná sa o vzdialenosť strán disku. V prípade, že nebude zvolený disk správnej šírky, môže to viesť k zlému výkonu motorového vozidla a defektu pneumatiky.
  • Stredový priemer disku. Udáva sa v milimetroch a ide o priemer vnútorného stredového otvoru plechových diskov.
  • Alebo tiež zális disku uvádzaný v milimetroch. Jednoducho sa dá povedať, že čím je hodnota ET vyššia, tým je disk viac schovaný a naopak.
  • Počet dier/matíc. Tento údaj udáva, koľkými skrutkami sa disk upevňuje.

Okrem týchto údajov, ktoré si nájdete v technickom preukaze, je dôležitý i model, značka a rok výroby Vášho vozidla. V prípade, že budete chcieť iné disky, ktoré nebudú v súlade s údajmi v technickom preukaze, je nutné poradiť sa s odborníkmi na predaj diskov, prípadne na predaj pneumatík. Tieto nové údaje však bude nutné nechať zapísať do technického preukazu.

A man who changing a Car Tire

Prečo plechové disky?

Mnohí vodiči sa pre plechové disky rozhodujú z veľmi jednoduchého dôvodu. Je to ich cena, ktorá je oproti iným typom diskov neporovnateľne nižšia. Napríklad elektrony na predaj alebo hliníkové disky môžu byť až 3x drahšie, ako klasické plechové disky. Vodičom tiež o čosi viac vyhovujú v zime, a to najmä pre ich vyššiu váhu, vďaka ktorej vozidlo lepšie sedí na ceste. Čo je nemenej dôležité, plechové disky nereagujú s posypovou soľou. Pomer ceny a úžitku týchto diskov je teda naozaj vynikajúci.

 

foto: kosmos111