Prečo sa rozhodnúť pre plechové disky

Pri výbere nových kolies na auto si motorista môže voliť z viacerých typov. Čo sa týka materiálu, môže sa rozhodnúť pre hliníkové disky (elektróny) alebo si zvoliť plechové disky. Každý z týchto typov má svoje pozitíva, ale aj negatíva. Kým hliníkové disky sú ľahšie, tie oceľové sú zas pevnejšie a teda aj trvanlivejšie. Aké sú ďalšie charakteristiky plechových diskov?


môj obrázok

Vlastnosti plechových diskov

To najpodstatnejšie, čo sa dá o plechových diskoch povedať, je ich hmotnosť. Sú totiž až tri krát ťažšie, ako hliníkové disky. Aj keď váha môže vozidlo zaťažiť a tým znížiť jeho akceleráciu, na druhej strane to predstavuje výhodu v zimnom období. Vďaka svojej váhe totiž plechové disky zaťažia zimné pneumatiky, ktoré tak stoja pevnejšie a stabilnejšie na ceste. To je ideálne najmä pri zlom počasí a v zlých podmienkach. Dá sa teda povedať, že pre letné pneumatiky sú plechové disky o niečo menej vhodné.

Veľkým pozitívom týchto diskov je ich „nezničiteľnosť“. Je totiž takmer nemožné ich prasknúť a preto vydržia naozaj dlho. Stane sa, že dôjde k ohnutiu disku. Avšak takáto kozmetická chyba sa dá ľahko opraviť a disk môže slúžiť ďalej. Okrem toho nereagujú s posypovou soľou a preto na nich v zime nedochádza ku korózii.

Cena plechových diskov je azda to hlavné, prečo sa pre ne rozhoduje väčšina motoristov. Niektoré sú totiž až o 70% lacnejšie, ako elektrony na auto. Nízka cena súvisí s ďalšou výhodou. V zime je pre slovenské cesty charakteristická špina, štrk a mnohé výtlky. Ak predsa len dôjde k poškodeniu Vašich plechových diskov, vďaka ich naozaj nízkej cene ich môžete bez problémov vymeniť.

An improvised wheeled vehicle

Kedy voliť plechové disky

Z vyššie uvedených vlastností plechových diskov je zrejmé, že sú ideálne pre tých, ktorí uprednostňujú nízku cenu a bezpečnejšiu jazdu v zime. Taktiež však pre všetkých, ktorí uprednostňujú úžitok pred vzhľadom. Pre každodenných nenáročných vodičov, najmä v zimnom období, sú teda disky z plechu to pravé. Tieto disky kúpite vo všetkých motoristických obchodoch, ktoré ponúkajú tiež predaj pneumatík. Samozrejmosťou je ich nízka cena a dlhá životnosť.

blueringmedia tonda55 / Dollar Photo Club